Epilepsi Hastaları Nasıl Davranır? Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Beyin Cerrahisi İstanbul
PAYLAŞ

Çocuk ve yetişkinlerde sıklıkla rastlanan epilepsi hastalığı, birtakım davranışları da beraberinde getirir. Bu hastalığa yakalanan insanların hayat kalitesi düşebilir ve günlük aktivitelerin yerine getirilmesi zorlaşabilir. Çocuklarda görülen epilepsi rahatsızlığı, çevredeki akranları tarafından alay konusu olmaya başlayabilir.

Epilepsi hastaları yalnızca fiziksel problemlerle karşı karşıya kalmaz. Aynı zamanda ruhsal olarak da kendini kötü hissetmeye başlar. Epilepsi hastalarının davranışları kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bazı insanlar hastalığı çok ağır şekilde atlatırken, bazı bireyler ise küçük ve kısa nöbetler halinde geçirebilir.

İlginizi çekebilir;


Epilepsi Hastalığı Sebepleri

Epilepsi hastalığının meydana gelmesindeki en önemli etken, beyin bölgesinde oluşan iltihaplanmaların artmasıdır. Beyinde oluşan olağanüstü değişimler, zamanla hastaların davranışlarına yansımaya başlar. Epilepsi rahatsızlığı olan çocuk ve yetişkin bireylerin davranışları da değişir. Epilepsi hastasının davranışları ile normal bir insanın davranışları arasında çeşitli farklılıklar mevcuttur. Bu durum ise kişilerin hayatını büyük bir oranda kötü etkiler.

Epilepsi kendiliğinden ortaya çıkabileceği gibi bazı problemlerin sonucunda da meydana gelebiliyor. Örneğin, trafik kazası geçiren insanlarda epilepsi belirtilerine rastlanır. Beynin hasar almasından kaynaklı olarak epilepsi rahatsızlığı da tetiklenmeye başlar. Beyin zedelenmesi, travma, yüksek ateş gibi etkenler epilepsinin en büyük sebepleri arasında yer alır. Bunun dışında ateşli havale geçirilmesi de epilepsi rahatsızlığına sebebiyet verebilecek problemler arasında bulunur.

Epilepsi Nöbetleri Geçirmek

Epilepsi nöbetleri birtakım mekanizmalardan kaynaklı olarak meydana gelebilir. Sinirlerin dinlenmesinden uyarılmasına dek birçok husus, epilepsi nöbetlerinin ortaya çıkmasını tetikleyebilir. Örneğin, aniden sinirlenmek nöbetlerin başlamasına zemin hazırlayabilir. Bu sebeple epilepsi rahatsızlığı olan insanların daha sakin ve stresiz yaşam sürmeleri gerekebilir. Aksi durumda epilepsi hastalarının davranışları arasında şunlar görülebilir;

  • Sersemlik durumu,
  • Mide bulantısı
  • Bacak, ayak ve baş ağrısının artması,
  • Vücudun yokmuş gibi hissedilmesi,
  • Görme konusunda bazı anormal durumların yaşanması,
  • Yüksek ateşin görülmesi
  • Ayak ve ellerde oluşan titremeler

Yukarıdaki hususlar epilepsi hastalarının davranışları arasında bulunur. Bu durumlardan bir veya birkaçını yaşayan kişilerin hiç zaman kaybetmeden bir uzmana başvurması tavsiye edilir.

Epilepsi Hastaları Nasıl Davranışlar Sergiler?

Çocuk ve yetişkinlerde görülen epilepsi hastalığı birtakım davranışları da beraberinde getirir. Bu hastalığı geçiren insanlarda en fazla görülen davranış bozuklukları içinde titreme yer alır. Hastalık başladığında vücutta istemsiz bir biçimde titreme meydana gelir. Aynı zamanda bir noktaya kitlenme ya da boş bakışlar da görülür.

Epilepsi hastalarının davranışları kimi zaman anormal ve korkutucu bir hal almaya da başlayabilir. Kol, el ve bacak gibi vücut kısımlarında anormal bir biçimde kullanılmaya başlanır. Ayrıca hiçbir amacı olmayan anlamsız hal ve hareketler de görülmeye başlanır. Sürekli kelimeleri tekrar etmek, kahkaha atmak ve çığlık atmak epilepsi hastalarının davranışları arasında bulunur.

Beyin Cerrahinde Türkiye’nin en seçkin kadrosu
HAKKIMIZDA