Beyin Cerrahisi İstanbul
Prof. Dr. Serdar Baki Albayrak önderliğinde, Türkiye’nin deneyimli kadrosuyla tedavi sürecinizi planlayalım.
Bel kayması omurganın alt kısımlarında meydana gelen bir omurga problemlidir. Alt omurlardan biri ileri doğru kayarak altında bulunan kemiğin üstüne oturur.

Bel kayması omurganın alt kısımlarında meydana gelen bir omurga problemlidir. Alt omurlardan biri ileri doğru kayarak altında bulunan kemiğin üstüne oturur. Oldukça şiddetli ağrıya sebep olan bel kayması çoğunlukla tedavi edilebilirler. Tedavi için hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemler bulunmaktadır. Ayrıca doğru egzersizlerin günlük rutine dahil edilmesi ile bel kaymasını önlemek mümkündür.

Bel Kayması Belirtileri

Bel kayması rahatsızlığın belirtileri hem kişiden kişiye hem de kaymanın şiddetine göre değişkenlik göstermektedir. Kaymanın hafif olduğu kişilerde neredeyse hiç belirti görülmez. Ancak aşırı durumlarda hastalar günlük aktivitelerini yerine getirmekte zorlanırlar. Hastalığın en sık rastlanan belirtileri arasında bel bölgesinde kronik ağrı, sırt ve bacaklarda sertlik, belde hassasiyet basenlerde ağrı, kalça ve basen kaslarında kasılmaya yol açmaktadır.

Çocuklarda meydana gelen bel kaymalarında genellikle 18 yaşına kadar herhangi bir belirti görülmez. Çocuklarda kayma genellikle sırtın alt bölgesinde beşinci lumbar vertebra ile sakrumun ilk kemiği arasında görülür. Bel kayması ilerleyerek lordoza neden olabilmektedir.

Bel Kayması Kimlerde Görülür?

Bel kayması yetişkinlerde özellikle kemik ya da kıkırdakları etkileyen artrit gibi hastalıklarla birlikte sıkça görülmektedir. Bel kaymasına özellikle 50 yaş üzeri kişilerde rastlamaktadır. Ayrıca kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür.

Çeşitli kemik hastalıkları ya da problemleri de bel kaymasına neden olur. Ayrıca fiziksel temas içeren sporlar, jimnastik, vücut geliştirme, ağırlık kaldırma gibi bazı sporlar bel kaymasına yol açmaktadır.

Bel Kayması Nasıl Oluşur?

Bel kayması üç farklı şekilde görülmektedir. Doğuştan meydana gelen bel kaymaları konjenital bel kayması olarak değerlendirilir. Bu problem bebeklerde doğuştan bulunmaktadır. İstmik tip bel kaymasında ise omurga yapısını destekleyen kemikli yapı olan pars interartikülaris de meydana gelen stres kırığı sonrası görülen kaymalardır. Dejeneratif bel kayması ise en sık görülen bel kayması türüdür. Dejeneratif disk rahatsızlığı olan kişilerde ortaya çıkar.

Omurga direkt ya da dolaylı olarak vücudun bütün parçalarına bağlıdır ve yürüme, zıplama, dönme hatta fark edilemeyecek küçük hareketler etkiler. Omurganın alt kısmına bulunan lumbar bölüm sürekli olarak açısal momentuma bağlı baskıya maruz kalır, bu baskıyı emer ve vücut ağırlığının dağıtılmasına yardımcı olur.

Öne eğilme ya da dönme gibi hareketlerin hepsinde vücut ağırlığı bu bölgeden dağıtılır. Yapılan hareketin omurgaya ve onu destekleyen yapılara aşırı yük bindirmesi ya da bir anda travma oluşması durumunda omur öne kayarak altındaki kemiğin üzerine biner. Bu da bel kaymasına yol açar.

Bel Kayması Tedavisi

Bel kayması tedavisinde ameliyat öncesinde koruyucu tedavi yöntemleri tercih edilmektedir. Dinlenme, ağrı kesici kullanımı, bel desteği ya da korse kullanımı ve fizyoterapi bu seçeneklerden bazılarıdır. Hastaların karın ve sırt kaslarını güçlendirmesi, kilo vermesi, bölgeye sıcak ya da soğuk kompres uygulaması bel kayması belirtilerini hafifletmesine ya da durumun ilerlemesini engellemesine yardımcı olur.

Bel Kayması Ameliyatı

Bel kayması probleminde en etkili tedavi yöntemi ameliyattır. Diğer yöntemlerin işe yaramaması durumunda bel kayması cerrahisi tercih edilmektedir. Bel kaymasının sabit olduğu durumlarda basit bir dekompresyon yeterli olmaktadır. Bu işlemde sinire baskı yapan kemik, kıkırdak ya da disk alınır. Dekompresyon işlemi laminotomi, foraminotomi ya da diskektomi teknikleriyle yapılabilmektedir.

İnstabilite olması durumunda kemikler eğilme ya da gerilme durumlarında aktif olarak kaymaya devam eder. Bu gibi durumlarda spinal füzyon gerekmektedir. Spinal füzyon ameliyatında amaç omurgayı tekrar olması gerektiği hizaya getirmek ve çeşitli ekipmanlarla sabitlemektir. Sabitleme için metal vida, plaka ya da tel gibi ekipmanlar kullanılır. Bu işleme lumbar interbody füzyonu adı verilir ve farklı şekillerde uygulanabilmektedir.

Önde mide tarafından yapılan işleme anterior lumbar interbody füzyonu, arka taraftan yapılan işleme transforaminal ya da posterior lumbar interbody füzyonu, arka merkezden yapılan operasyonlara oblik lumbar interbody füzyonu ve son olarak omurganın yan tarafından, kaburganın alt tarafından yapılan cerrahi müdahaleye de lateral lumbar interbody füzyonu adı verilmektedir.

Ameliyat sonrasında kaymanın ilerlemesi önlenir, omurga stabil hale getirilir ve kaymanın neden olduğu ağrı tamamen ortadan kalkar. Bu sayede hastalar gündelik aktivitelerini daha rahat bir şekilde yerine getirebilmektedir.

Bu ameliyatlar oldukça hassas operasyonlardır. Omuriliğe verilebilecek hasarlar hastalarda kalıcı kusurlara yol açabilmektedir. Beyin Cerrahisi İstanbul’un uzun yıllara dayanan deneyime sahip ekibi, bel kayması ameliyatlarını oldukça güvenli bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Randevu Talep Edin
Beyin ve sinir hastalığı şüpheniz ya da teşhisiniz varsa randevu almak için zaman kaybetmeyin.
Randevu Talep Et