Uykuda Epilepsi Nöbeti Nedir? (Uykuda Epilepsi Belirtileri)

Beyin Cerrahisi İstanbul
PAYLAŞ

Epilepsi hastalığı çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen bir rahatsızlık türüdür. Gündelik yaşamda çeşitli olumsuz durumları beraberinde getiren bu hastalıkta, atak ve nöbetler görülebilir. Meydana gelen epilepsi atak ve nöbetleri kimi zaman uykuda da gerçekleşebilir.
En savunmasız olunan uyku anında epilepsinin getirdiği olumsuzluklar değişebilir. Bu sebeple, insanlar uykuda epilepsi belirtileri ve sebepleri hakkında bilgi sahibi olmak ister. Bu bağlamda, sizler için hazırladığımız uykuda epilepsi nöbeti hakkındaki tüm detayları okuyarak aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz!

Epilepsi, çözümlenemeyen bir problem değil! Epilepsi tedavisi hakkında daha fazla bilgi alın;

Epilepsi Cerrahisi

Epilepsi Pili

Beyin Pili

Uykuda Epilepsi Nöbeti: Uykuda Sara Nöbeti Olur mu?

“Uykuda epilepsi nöbeti olur mu?” epilepsi hastalarının sıklıkla yanıt aradığı sorular arasında bulunur. Beyinde bulunan ilgili nöronların kontrolsüz ve anormal biçimde boşalmaları sonucunda meydana gelen ataklarla beraber kişide kasılma, duyusal değişim ve bilinç farklılığı gibi uykuda epilepsi belirtileri görülür.

Uykuda epilepsi belirtileri oluştuğunda birey uykudan uyanır ve tüm gece uykusuz kalır. Gece epilepsi nöbetinden sonra insanlar gün içinde hem sersem hem de uykusuz hisseder. Birey uyku sırasında epilepsi nöbeti geçirdiğini anlayamıyorsa, gün içerisinde hem bitkin hem de yorgun olmaları hastalığı işaret edebilir.

Uykuda Epilepsi Nöbeti Neden Olur?

Uykuda epilepsi nöbeti yaşamak oldukça doğal bir durumdur. Epilepsi ve uyku arasında gerçekleşen ilişkiden meydana gelir. Beyinde yer alan elektriksel yükler uyku esnasında harekete geçer. Bu durum ise epilepsi nöbetine neden olur. Bazı insanlarda epilepsi nöbetleri yalnızca uyku aralığında gerçekleşir.

Uykuda Sara Nöbeti Belirtileri Nelerdir?

Uykuda epilepsi belirtileri sebebiyle hastalar, nöbet geçirip geçirmediğini anlayabilir. Bunlar;

  • Uykudan ani bir biçimde uyanmak
  • Uyuyamamak
  • Uykudan uyandıktan sonra tekrar uyumakta zorluk çekmek
  • Gün içinde sürekli uykusuz ve yorgun hissetmek
  • Hızlı göz hareketleri
  • Uykusuzluğa bağlı stres ve gerginlik
  • Dikkat eksikliği ve algı bozukluğu

 

Uykuda Epilepsi Nöbeti Nasıl Tedavi Edilir?

Bireylerin yaşamını olumsuz etkileyen epilepsi nöbeti hem gün içerisinde hem de uyku sırasında meydana gelebilir. Olumsuz sonuçlarla kendini gösteren uykuda epilepsi belirtileri, bireyin gün içerisinde hayatına normal bir biçimde devam edebilmesini önler. Ancak epilepsi nöbetinin doğrudan giderilmesi de mümkün değildir. Bu sebeple, uygulanan tedavi yöntemleri ancak nöbetlerin durmasına yönelik olacak şekilde gerçekleştirilir.

Epilepsi nöbetleri için uygulanan tedaviler arasında ilaçlar yer alır. Kişilerin ilaçları düzenli bir biçimde ve doğru dozlarda kullanması gerekir. Ancak bu sayede nöbetlerde azalma ve kesilme gibi durumlar meydana gelebilir. Uykuda olan epilepsi nöbetleri için de ilaç tedavisine başvurulur. Ancak ileri boyuttaki epilepsi nöbetlerinde cerrahi yöntemlerde gerekebilir.

Uykuda Sara Epilepsi Nöbeti Öldürür Mü?

Uykuda epilepsi nöbeti, hastaların büyük bir çoğunluğu için erken ölüm ihtimali taşır. Jeneralize tonik, fokal ve klonik nöbetler, epilepsi rahatsızlığı olan insanların ölümüne sebebiyet verebilir. Uykuda epilepsi nöbetine kişiler savunmasız ve tek başlarına yakalanır. Müdahale edilebilme şansı az olduğundan ölüm ihtimali artış gösterebilir.

Beyin Cerrahinde Türkiye’nin en seçkin kadrosu
HAKKIMIZDA