Beyin Cerrahisi İstanbul
Prof. Dr. Serdar Baki Albayrak önderliğinde, Türkiye’nin deneyimli kadrosuyla tedavi sürecinizi planlayalım.
Etkilediği dokulara bağlı olarak 120’den fazla beyin tümörü bulunmaktadır. Tüm beyin tümörleri kanser anlamına gelmemektedir.

Etkilediği dokulara bağlı olarak 120’den fazla beyin tümörü bulunmaktadır. Tüm beyin tümörleri kanser anlamına gelmemektedir. Ancak beyinde meydana gelen tümörler iyi huylu yani kanserleşmese dahi yeri ve büyüklüğü açısından ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Beyin tümörü beyindeki hücrelerin anormal şekilde büyümesidir. Beynin anatomisi oldukça karmaşıktır. Farklı bölümleri sinir sistemi işlevinin farklı yerlerinden sorumludur. Beyin tümörü beyinde ya da kafatası içerisinde koruyucu zarda, beynin alt tarafında, beyin sapında, sinüslerde, nazal boşlukta ve daha birçok farklı anatomik bölgede görülebilmektedir.

Birincil Beyin Tümörleri

Beyin tümörleri birincil ve ikincil olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Direkt olarak beyin içerisinde meydana gelenler birincil, vücudun başka bir yerinde meydana gelen kanserin beyne sıçraması sonucunda oluşan tümörler de ikincil beyin tümörleri olarak değerlendirilir.

Bize Ulaşın

Birincil beyin tümörleri, beyin hücrelerinden, beyni çevreleyen beyin ve omurilik zarından, sinir hücrelerinden, epifiz ya da hipofiz gibi bezlerden gelişebilmektedir. Birincil tümörler iyi ya da kötü huylu olabilmektedir. Yetişkinlerde en yaygın görülen beyin tümörü türü gliyomlar ve meninjiyomlardır.

Gliyomlar, glial hücrelerden gelişir. Bu hücreler normalde merkezi beyin sisteminin yapısını destekler, bu sistem için besin sağlar, hücresel atıkları temizler ve ölü nöronları parçalar. Gliyomlar farklı glial hücrelerden gelişebilmektedir. Beyinden kaynaklanan astrositomlar gibi astrositik tümörler, genellikle frontal temporal loblarda yer alan oligodendroglial tümörler ve destekleyici beyin dokusundan kaynaklanan ve en agresif tür olan glioblastomlar gliyom türleridir.

Bunların dışında aşağıdakiler de birincil beyin tümörleri arasında yer almaktadır.

  • Genellikle iyi huylu olan hipofiz tümörleri
  • İyi ya da kötü huylu görülebilen epifiz bezi tümörleri
  • Sıklıkla iyi huylu olarak görülen epandimoma
  • Çocuklarda daha sık görülen, iyi huylu olan ancak görüş bozukluğu ya da erken ergenlik gibi belirtilere neden olan kraniyofarinjiyoma
  • Kötü huylu olan birincil merkezi sinir sistemi lenfomaları
  • İyi ya da kötü huylu olarak görülebilen beyindeki birincil germ hücre tümörleri
  • Beyin zarında oluşan meninjiyoma
  • Sinirlerde koruyucu görev gören miyelin kılıfı üreten Schwann hücrelerinden kaynaklanan Schwannomlar

Meninjiyomlar genellikle erkeklere göre kadınlarda daha sık görülmektedir. Schwannomlar ise erkekler ve kadınlar arasında eşit oranda görülür. Bu tümörler genellikle iyi huyludur ancak bulundukları bölgeye ve boyutlarına göre kötü huylu olabilirler. Kötü huylu meninjiyomlar ve Schwannomlar çok nadir görülür ancak oldukça agresif tümörlerdir.

Youtube Kanalımızı Ziyaret Edin

İkincil Beyin Tümörleri

İkincil beyin tümörlerinin beyin kanseri vakalarının büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Vücudun başka bir bölümünde meydana gelen kanser diğer dokulara sıçrar. Kanserli hücrelerin sıçradığı organlardan bir tanesi de beyindir. Akciğer kanseri, meme kanseri, cilt kanseri ve böbrek kanseri beyne sıçrayan kanser türleri arasında yer almaktadır. İkincil beyin tümörlerinin tamamı kanserdir. İyi huylu tümörler vücuttaki diğer dokulara sıçramaz.

Beyin Cerrahisi İstanbul

Beyin Tümörü Risk Faktörleri

Tümörlerin tam olarak neden geliştiği bilinememektedir. Ancak tümör oluşumuna yol açan bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerin bulunması beyin tümörü oluşacağı anlamına gelmemektedir. Risk faktörlerinden hiçbirini taşımayan kişilerde de beyin tümörü gelişebilmektedir.

Genetik Miras

Tüm kanser vakalarının yaklaşık %5 - %10 kadarı aileden geçmektedir. Beyin tümörünün genetik olarak görülmesi çok nadirdir.

Yaş

Bir diğer risk faktörü de yaştır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte beyin tümörü gelişme riski yükselmektedir.

Kimyasallara Maruz Kalma

İş ortamı gibi ortamlarda belirli kimyasallara maruz kalma beyin tümörü ve beyin kanseri riskini artırmaktadır. Asbest, nikel, kadmiyum, radon, vinil klorür, benzidin ve benzen tümör ve kanser riskini artıran kimyasallardan bazılarıdır.

Beyin Cerrahisi İstanbul

Radyasyona Maruz Kalma

İyonizan radyasyona maruz kalan kişilerde tümör riski artmaktadır. Yüksek radyasyonlu kanser tedavileri iyonizan radyasyon içermektedir.

Su Çiçeği Geçirmemiş Olmak

2016’da yapılan bir araştırma sonucunda çocukluk döneminde su çiçeği geçirmiş olan kişilerde gliyoma gelişme riski %21 daha düşüktür. Su çiçeği geçiren kişilerde gliyoma türü görme riski önemli ölçüde azalmaktadır.

Beyin Tümörü Tedavileri

Beyin tümörü tedavisi tümörün türüne, boyutuna, yerine ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Tümör türlerinde en yaygın tedavi türü ameliyattır. Ameliyatta amaç sağlıklı beyin hücrelerine zarar vermeden mümkün olduğunca çok kanserli hücre almaktır.

Tümörün yeri bazen güvenli bir şekilde alınmasını sağlar ancak bazı kısımlarda meydana gelen tümörlerde kısıtlı miktarda doku alınabilmektedir. Ancak az miktarda doku çıkarılması bile yarar sağlayabilmektedir.

Deneyimli ve uzman kadrosu ile beyin tümörleri tedavisini gerçekleştiren Beyin Cerrahisi İstanbul ekibi hasta özelinde şekillendirdiği süreçlerle başarılı sonuçlar almayı, hastaların yaşama tutunmasını kolaylaştırmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda gelişmiş teknolojiden yararlanılmakta ve hasta özelinde tedavi planlamasının yapılması sağlanmaktadır.

Beyin Cerrahisi İstanbul

Randevu Talep Edin
Beyin ve sinir hastalığı şüpheniz ya da teşhisiniz varsa randevu almak için zaman kaybetmeyin.
Randevu Talep Et