Beyin Cerrahisi İstanbul
Prof. Dr. Serdar Baki Albayrak önderliğinde, Türkiye’nin deneyimli kadrosuyla tedavi sürecinizi planlayalım.
Beyin Pili Fiyatları Hakkında Merak Edilenler Neler? Beyin pili hakkında tüm bilgiler için web sitemizi mutlaka ziyaret edin.

Beyin Pili Fiyatları Hakkında Merak Edilenler

Beyin pili ameliyatı olacak hastaların merak ettiği konulardan arasında beyin pili fiyatları önemli bir yere sahiptir. Beyin pili ameliyatı Parkinson hastalığında kullanılan ve dünya genelinde kabul görmüş bir tedavi yöntemidir. Alanında uzman bir doktor kontörlünde gerçekleştirilen ameliyatla hastada görünen belirtilerin büyük oranda azaldığı gözlemlenir. Parkinson hastalığı kişilerin günlük yaşamanı olumsuz etkileyen semptomlara sebep olabilir. Parkinson hastalığında görülen hastaların vücut hareketleri üzerinde kontrolünü kaybetmek problemi farklı hastalıklara bağlı olarak da belirti verebilir.   Beyin ile ilgili ortaya çıkan bu durumlar için ise en etkili tedavi yöntemlerinden birisi olarak beyin pili ameliyatı tercih edilir. Kişilerin hareketleri üzerinde problem yaşaması durumlarının yaygın olarak  görünmesi beyin pili ameliyatını daha bilinir hale getirir. Bundan kaynaklı olarak da bu tedavi yöntemi hakkında bazı önemli noktalar merak edilir. Özellikle uygulamanın kimler için uygun olduğu ve en önemlisi maliyet kısmı hastaların aklına takılan konulardır. 

Beyin Pili Kaç Yıl Boyunca Kullanılabiliyor? 

Başarılı geçen bir ameliyatın ardından beyin pilinin ömrü ortalama 5-6 yıl aralığındadır. Ancak sağlık alanındaki teknolojik gelişmelerin etkisi ile bu süre 25 yıla kadar artırılabildiğinin mümkün olduğu belirtilir. Gelişmiş özellikte cihazlar sayesinde takılan pilin ardından beyine verilecek elektrik akımının şiddeti ve yönü üzerinde ayarlamalar yapmak amaçlanır. Bu özelliklerin tedavi sürecinin başarı oranını artırabileceği düşünülür. En önemlisi ise pil değişimine ihtiyaç duymadan daha uzun süre kullanım imkanı elde edilmesidir. Pilin kullanım süresi dolduğunda ise yaklaşık 30 dakikalık bir işlem ile güç kaynağının değiştirilmesi sağlanabilir. Böylece hastalar beyin pilini kullanmayı sürdürebilir.  

Beyin Pili Ameliyatı Ne Kadar? 

Cerrahi işlemlerde olduğu gibi beyin pili ameliyatı maliyeti için de öncelikli olan kurumun kendi fiyat politikalarıdır. Sağlık alanında görev alan pek çok kurumun kendi fiyat politikası mevcuttur. Beyin pili ameliyatı için de işlemin yapılacağı sağlık kurumuna bağlı olarak maliyet değişkenlik gösterir. Ayrıca hastada görülen belirtiler, uygulanacak tedavi yöntemini belirlediği gibi oluşacak maliyet üzerinde de etki sahibidir. 

İlginizi Çekebilir;

Kimler Beyin Pili Kullanamaz? 

Cerrahi işlem olarak uygulanan tüm operasyonlar için olduğu gibi beyin pili ameliyatının gereklilikleri hakkında da kesin bir yargıda bulunmak mümkün değildir. Bazı hastaların devamlı kullandığı ilaç tedavisine dahil olması ya da ağrı bir hastalık ile karşı karşıya kalması gibi etkenler hastaların her cerrahi işleme uygun olmadığını gösterir. Beyin pili ameliyatı için de hastaların kritik bazı noktaları bulunur. Genellikle 75 yaş üstü diyabet ve tansiyon hastaların beyin pili ameliyatı için risk teşkil edebileceği belirtilebilir. Ayrıca orta veya ileri derece hafıza kaybı problemi yaşayan kişilerinde bu işlem için uygunluğu test edilmelidir.  

Beyin Pili Ameliyatının Yaş Sınırı Kaç? 

Beyin pili ameliyatı için kesin bir yaş sınırından bahsetmek mümkün değildir. Hastalarda dikkat edilen farklı sebepler uygulamanın yapılmasına karar verilmesi üzerinde etkili olabilir. Normal şartlarda 60 yaş ve üzeri Parkinson hastalığının göründüğü en yaygın yaş aralığıdır. Beyin pili de bu konu ile ilintili olduğu için hangi yaş aralığında bu işlemin uygun olduğu konusu merak edilir. Yaş faktörü devreye girdiğinde özellikle belli bir yaşın üzerindeki hastalarda komplikasyonların olma olasılığı tedirginlik yaratabilir. Beyin pili ameliyatlarında düşünülenin aksine yaş faktöründen ziyade hastalığın belirtileri dikkate alınır. Hastaların tedavi aşamasında sorun yaşayabileceği bedensel rahatsızlıkları ve hastalığın hangi seviyede olduğu beyin pili ameliyatının gerçekleştirilmesinde dikkate alınan önemli faktörlerdir.  

Beyin Pili Ameliyatı ve SGK 

Beyin pili ameliyatı SGK güvencesi altında uygulanan bir tedavidir. Bu sebeple ameliyat maliyetlerinde devlet desteği bulunur.  

Beyin Pili Maliyeti Nedir? 

Ameliyat anında kullanılan beyin pili fiyatları için ortalama 28 bin dolar çerçevesinde bir maliyet oluşabilir.  Hastaların karşılaşacağı bu maliyet bazı kriterlere bağlı olarak daha uygun ücrete dönüşebilir. Hastanın SGK güvencesinde olması en önemli kriterlerden biridir. Aynı zamanda eğer ki hastalar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından anlaşmalı olan hastanelerde ameliyat olursa maliyet kısmında daha fazla tasarruf elde edebilir. Anlaşmalı sağlık kurumlarında yapılan ameliyat ücreti daha uygun bir maliyete karşılık gelebilir.  

Beyin Pili Ameliyatını Devlet Karşılıyor Mu? 

Beyin pili ameliyatlarında pilin ve ameliyat masrafları olarak iki şekilde maliyet konusu ele alınabilir. Hastalar SGK güvencesinde ameliyat masraflarını daha az ödeyebilir. Ayrıca ameliyattan bağımsız olarak beyin pili ücretinde de yarı fiyatına kadar devlet desteği sağlanabilir. Hastaların dikkat edeceği nokta ise ameliyatı anlaşmaları sağlık kuruluşlarında olmasıdır. Bu sayede beyin pili ameliyatı için oluşan maliyeti daha uygun hale getirmek mümkün olabilir.   


Beyin pili hakkında daha fazla bilgi için Youtube kanalımızı ziyaret edin. 

Randevu Talep Edin
Beyin ve sinir hastalığı şüpheniz ya da teşhisiniz varsa randevu almak için zaman kaybetmeyin.
Randevu Talep Et