Beyin Cerrahisi İstanbul
Prof. Dr. Serdar Baki Albayrak önderliğinde, Türkiye’nin deneyimli kadrosuyla tedavi sürecinizi planlayalım.
Karpal tünel sendromu, ele giden orta sinirin üstünde basınç oluşması sonucu ortaya çıkar.

Karpal tünel sendromu, ele giden orta sinirin üstünde basınç oluşması sonucu ortaya çıkar. Orta sinir elin karpal tünel olarak da bilinen avuç kısmında bulunur. Bu sinir elde başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının bir kısmına duyu sağlarken başparmağa giden kasa uyarım desteği sağlar. Karpal tünel sendromu her iki elde de görülebilmektedir. Bileğin iç kısmında meydana gelen şişlikler basıya yol açar ve karpal tünel sendromuna neden olur.

Karpal Tünel Nedir?

Karpal tünel bilekteki dar bir kanaldır. Orta sinir ve bazı tendonlar bu tünelin içerisinden geçerek ele ulaşır. Bu şekilde ön kol ile el birbirine bağlanmış olur. Karpal tünel birkaç farklı dokudan oluşmaktadır.

Tünelin ana yapısında karpal kemikler yer alır. Bu kemikler tünel yan duvarlarını ve zeminini oluşturur. Yarım daire şeklindedir. Tünelin üst kısmında ise bağ doku bulunmaktadır. Bağ dokunun görevi tüneli bir arada tutmaktadır. Tünelin içerisinde ise orta sinir ve tendonlar bulunur.

Orta sinir, yüzük parmağının bir kısmı ve serçe parmağı hariç kalan parmaklara duyu sağlar. Ayrıca başparmak ve işaret parmağına güç sağlamaktadır. Tendonlar ise halat benzeri yapılardır. Ön koldaki kaslar eldeki kemiklere tendonlarla bağlanır. Parmaklar bu tendonlar sayesinde bükülebilmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Nedenleri

Çoğu zaman karpal tünel sendromu altında tek ve özel bir neden bulunmaz. Günlük hayatta yapılan bazı hareketler ve birtakım hastalıklar bu sendromun gelişmesine katkıda bulunur.

  • Bilgisayar klavyesi kullanmak gibi sürekli olarak tekrar neden küçük hareketler yapılması,
  • Bazı spor dallarının ya da fiziksel aktivitelerin gerektirdiği sürekli tekrar eden kavrama hareketleri,
  • Artrit, osteoartrit, romatoid artrit gibi eklem ve kemik hastalıkları,
  • Menopoz, hamilelik ya da tiroit dengesizliği gibi hormonal ya da metabolik değişiklikler,
  • Tip 2 diyabet gibi kandaki şeker seviyelerinin değişmesine yol açan rahatsızlıklar,
  • Bilekte meydana gelen çıkma, kırılma, şişme, enflamasyon ya da çatlama gibi yaralanmalar,
  • Ailede karpal tünel sendromu olan kişilerin bulunması bu sendromun nedenleri arasında yer alır.

Karpal Tünel Belirtileri

Karpal tünel sendromu ilk başlarda herhangi bir belirtiye neden olmaz. Ancak zamanla ortaya çıkan belirtiler tedavi ertelendikçe daha da kötüleşmeye başlar. En yaygın görülen karpal tünel belirtileri arasında elle kavrama hareketini yapmada zorlanma, elde ağrı ya da hissizlik, elde karıncalanma ya da iğne batması hissi ve parmaklarda şişlik hissi belirtilerdir.

Birçok kişide başparmak, işaret parmağı ve orta parmakta yanma ve karıncalanma hissi görülmektedir. Karpal tünel belirtileri geceleri çok daha ciddi hale gelmektedir. Hatta bu belirtiler hastaların uykudan uyanmasına yol açar. Karpal tünel belirtileri bazı başka kas, kemik ya da bağ doku rahatsızlıkları ile karıştırılabilecek belirtilerdir. Bu nedenle belirtilerin görülmesi durumunda kişilerin uzman bir hekime muayene olması gerekmektedir.

Karpal Tünel Tedavisi

Karpal tünel sendromu cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Bu yaklaşımların kendilerine göre artıları ve eksileri bulunmaktadır. Sendromun çok ciddi olmadığı durumlarda genellikle cerrahi olmayan yöntemler tercih edilmektedir. Ciddi belirtilerin olduğu ya da cerrahi olmayan yöntemlerin belirtilerin giderilmesine yardımcı olmadığı durumlarda ise cerrahi seçeneklerde tercih edilmektedir.

Cerrahi olmayan yöntemler gece yatarken destekleyici bileklik takmak, ibuprofen gibi nonstreoid anti inflamatuar ilaç tedavisi ve kortizon iğnesidir. Diğer yöntemler belirtileri hafifletmeye yönelik çevresel değişikliklere gidilmesidir. Özellikle bilgisayar karşısında çalışan kişilerde karpal tünel sendromuna sıklıkla rastlanmaktadır. Bu nedenle bilgisayar başında çalışan kişilerin sandalye, masa ve monitör yüksekliğini doğru bir şekilde ayarlaması gerekmektedir. Ayrıca bileği destekleyen klavyelerin ya da klavye ürünlerinin tercih edilmesi gerekir.

Yukarıdaki yöntemlerin işe yaramaması durumunda cerrahi operasyon gerekmektedir. Bu operasyonda tünelin boyutu genişletilere sinir ve tendonlar üzerindeki basınç azaltılmaktadır. Basıncın azaltılması için transvers karpal ligament adı verilen bağ dokunun avcun tabanından kesilmesi gerekmektedir.

Karpal tünel ameliyatı lokal anestezi ile yapılmaktadır. Sonrasında yaklaşık 24 - 72 saatlik rahatsızlık hissi olabilmektedir. Ameliyat sonrasında özellikle geceleri belirtiler önemli ölçüde hafiflemektedir. Ameliyatta erimeyen dikişlerin kullanılması durumunda ameliyattan 10 - 14 gün sonra dikişlerin alınması gerekmektedir. Hastaların yaklaşık 6 hafta boyunca ameliyat bölgesine yük bindirecek şiddetli hareketten kaçınması gerekmektedir.

Karpal tünel başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bir sağlık problemidir ancak operasyonun hassasiyetle gerçekleştirilmesi gerekir. Beyin Cerrahisi İstanbul’un deneyimli ekibi sinir cerrahisi operasyonlarında sergilediği başarıyla göz doldururken hastalarının yaşam kalitesini yükselten sonuçlarıyla da dikkat çekiyor.

Randevu Talep Edin
Beyin ve sinir hastalığı şüpheniz ya da teşhisiniz varsa randevu almak için zaman kaybetmeyin.
Randevu Talep Et