Göze Baskı Yapan Beyin Tümörleri Nelerdir?

Beyin Cerrahisi İstanbul
PAYLAŞ

Beyin tümörleri çeşitli görme problemlerine yol açabilmektedir. Özellikle beynin görme işlevini yerine getiren bölgede meydana gelen tümörler görme problemlerine yol açabilmektedir. Bununla birlikte göze yakın bölgelerde gelişen tümörler göz üzerinde baskıya yol açar. Beyin tümörleri genellikle bulanık görme, çift görme, anormal göz hareketleri, ışık hassasiyetleri ve görme kaybı gibi problemlere yol açar. 

Beyin Tümörleri Gözü Nasıl Etkiler?

Görme problemleri genellikle tümörün, beynin bir bölümüne baskı yapması sonucunda ortaya çıkar. Beyinde gözden gelen bilgileri işleyen bölüme oksipital lob adı verilmektedir. Oksipital lob ve çevresinde meydana gelen tümörler görme problemlerine yol açabilmektedir. Beyin kökünü etkileyen bazı tümörler de çift görmeye yol açmaktadır. Bunların dışında beyin tümörünün optik sinirlere baskı yapması, kafatası içindeki basıncın gözün arka kısmında yer alan optik diskin şişmesine yol açması gibi sorunlar meydana geldiğinde göz problemleri ortaya çıkar. Son olarak gözler ile oksipital lobun arasında yer alan nöral bağlantılardan herhangi birini işgal eden veya zorlayan beyin tümörleri görme alanında kör noktaların oluşmasına neden olarak görme kaybına yol açar. 

Beyin Kanseri Körlüğe Neden Olur mu?

Beyin tümörünün optik sinir üzerinde baskı yapması sonucunda körlük oluşabilmektedir. Hastalar için bu durum genellikle bir görme bozukluğu olarak başlar ve zamanla ilerler. Tümör sonucunda gözde genellikle ilk olarak bulanık görme problemi ortaya çıkar. Sonrasında çift görme ve gözde kör noktalar meydana gelir. Tümör büyüdükçe optik sinirlere yaptığı baskı artar ve sonucunda görme kaybı ortaya çıkar. Beyin tümörü teşhis edilen kişilerin uzman bir göz doktoruna da muayene olması tavsiye edilmektedir.

Beyin Cerrahinde Türkiye’nin en seçkin kadrosu
HAKKIMIZDA