Her Baş Ağrısı Beyin Tümörü Belirtisi Olabilir mi?

Beyin Cerrahisi İstanbul
PAYLAŞ

Baş ağrısı uzun süre yüksek sesli müziğe maruz kalmak, stresli bir dönem gibi basit gerekçelerden çok ciddi sağlık problemlerine kadar birçok nedene bağlı olarak görülebilmektedir. Bunlardan bir tanesi de beyinde meydana gelen tümörlerdir. Prof. Dr. Serdar Baki Albayrak baş ağrısı ve beyin tümörü belirtileri hakkında detaylı bilgileri verecek.

Baş Ağrısı Nedenleri Çok Çeşitli

Birçok kişi baş ağrısı problemi yaşadığında bunu beyin tümörü ile ilişkilendirdiğini ancak baş ağrısının çok farklı nedenlerden kaynaklanabildiğini belirten Prof. Dr. Serdar Baki Albayrak sözlerini şöyle sürdürdü: “En yaygın görülen iki baş ağrısı türü gerilim ve migren baş ağrısıdır. Gerilim baş ağrısı baş ve boyun bölgesinde kasların gerilmesiyle ortaya çıkar. Migren baş ağrısı ise beyindeki aşırı hassas sinir uçlarının ağrı oluşturması sonucu görülür. Kasların gerilmesini ya da migreni nelerin tetiklediği hala tam olarak anlaşılamamıştır. Baş ağrısı nedenleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. En yaygın görülen gerilim baş ağrısı nedenleri arasında; stres, uykusuzluk, yorgunluk, açlık, kafein yoksunluğu, ağrı kesicilerin aşırı kullanımı ve hava değişimi yer alır.  Stres ya da yorgunluk nedenleri migren baş ağrısı türünde de görülebilmektedir. Migren baş ağrısı çok farklı faktörlere ya da bazı faktörlerin bir arada bulunmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Migren baş ağrısının potansiyel nedenleri arasında; duman solumak, kokulara karşı aşırı hassasiyet, parlak ışıklara maruz kalma önde gelir. Ek olarak peynir, avokado, muz, çikolata, bezelye, krema, fıstık ezmesi ya da yoğurt gibi bazı gıdalar, alkol, kadınlarda östrojen seviyelerinde meydana gelen değişiklik ve yüksek kafein tüketimi de migren ağrılarına yol açabilir.”

Baş Ağrısı ve Beyin Tümörü Arasındaki Bağlantıya Dikkat

Baş ağrısı ile beyin tümörü halk arasında her ne kadar ilişkilendirilse de bu tutumun yanlış olduğunun altını çizen Prof. Dr. Serdar Baki Albayrak şu açıklamaları yaptı: “Geçmeyen ya da çok sık tekrarlayan baş ağrısı tümör belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bununla beraber beyin tümöründe yalnızca baş ağrısı belirtisinin görülme ihtimali çok düşüktür. Baş ağrısı dışında çok sayıda beyin tümörü belirtisi bulunmaktadır. Nöbet geçirme, mide bulantısı ve kusma, hissizlik, gözde şişlik ya da görme problemleri, vücudun bir tarafında hissedilen zayıflık, konuşma bozukluğu ve kişilik değişiklikleri beyin tümörü belirtilerindendir. Baş ağrısı ile birlikte bu belirtilere sahip olan kişilerin vakit kaybetmeden muayene olması tavsiye edilmektedir. Baş ağrısı dışında bu belirtilere sahip olmayan kişilerde beyin tümörü görülme ihtimali çok düşüktür.”

Beyin Cerrahinde Türkiye’nin en seçkin kadrosu
HAKKIMIZDA