Beyin Sapı Tümörü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Beyin Cerrahisi İstanbul
PAYLAŞ

Beyin sapı, beynin alt kısmıyla omuriliğin üst kısmını birleştiren bölümdür. Bu bölüm her ne kadar küçük bir parça olsa da hayatın sürdürülebilirliği açısından son derece önemlidir. Nefes alma, kalp ritmi, sindirim ve kas koordinasyonu beyin sapı tarafından kontrol edilir. Beyin sapında meydana gelen tümör beyin sapının son derece önemli işlevlerinde bozulmalara yol açabilir.

Beyin sapında en sık görülen tümör türü gliyomdur. Beyin sapı gliyomları astrositlerden kaynaklanan bir grup beyin ve omurilik tümörü olan astrositomlar olarak sınıflandırılır. Yıldız şekilli astrositler beynin ve omuriliğin sağlıklı bir şekilde işlemesinden sorumludur. Tüm astrositomlar gliyom adı verilen daha geniş bir tümör kategorisinde yer alır. 

Beyin Sapı Tümörü Belirtileri

Beyin sapı tümörü belirtileri hastanın yaşına, tümörün yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Beyin sapı tümörü büyüyerek beyin dokusuna ve çevresindeki diğer yapılara baskı yapabilir. Bu gibi durumlarda da farklı semptomlar meydana gelebilmektedir. Beyin sapı tümörünün yaygın olarak neden olduğu belirtiler; 

  • Yüzde his kaybı,
  • Disartri,
  • Disfaji,
  • Elle yazı yazmada zorlanma,
  • Diplopi,
  • Zayıflık ve ataksi,
  • Yutkunmada zorlanma olarak tanımlanabilir.

Beyin sapı tümörü büyüdükçe sert yapıya sahip olan kafatasında daha fazla yer kaplar. Kafatası genişleyemediği için kafa içi basıncında artış meydana gelir. Bu durum baş ağrısına, kusmaya, mide bulantısına ve uyuşukluğa neden olabilir. Beyin sapı tümöründen kaynaklanan baş ağrısı tipik olarak sabah saatlerinde ortaya çıkar ve bu dönemde çok şiddetlidir. Baş ağrısı günün ilerleyen saatlerinde ise giderek iyileşir. Bu beyin tümörü kaynaklı baş ağrısının en belirgin özelliğidir.

Beyin sapı tümörünün dördüncü ventriküle doğru genişlediği hastalarda hidrosefali de görülebilmektedir. Hidrosefali, tümörün beyin omurilik sıvısının doğal akışını engellemesi sonucunda ortaya çıkar ve başın içerisinde basıncın daha da artmasına neden olur. Bu durum temel olarak beyin içerisinde sıvı birikmesi olarak da bilinmektedir. 

Teşhis Yöntemleri

Beyin sapı tümörünün teşhis edilmesi için yapılan ilk işlem hastanın sağlık geçmişinin alınmasıdır. Sonrasında ise görülen belirtiler doğrultusunda fiziksel ve nörolojik muayene gerçekleştirilmektedir. Kişinin beyin, omurilik ve sinir sistemi işlevleri kontrol edilmektedir. Bununla birlikte teşhisin doğru bir şekilde konabilmesi için görüntüleme yöntemlerinden de yararlanılmaktadır. 

Beyin sapı tümörü teşhisi için en sık tercih edilen görüntüleme yöntemi MR’dır. MR kullanımının mümkün olmadığı durumlarda ise bilgisayarlı tomografiden yararlanılmaktadır. Bilgisayarlı tomografi de oldukça başarılı bir yöntemdir ancak MR daha detaylı bir görüntüleme sağlar. Görüntüleme yöntemlerinde kullanılan boyar madde ile tümör detaylı bir şekilde görüntülenebilmektedir. 

Beyin sapı tümörü teşhisinde biyopsi yönteminden yararlanılamamaktadır. Çünkü bu bölgeye dışarıdan erişmek oldukça zordur ve çok nadiren tedavi planlamasını etkilemektedir. Biyopsi yapılacağı durumlarda genellikle bu işlem beyin tümörü ameliyatı esnasında gerçekleştirilir. Beyin sapı tümörü teşhisinde kullanılan yöntemlerden birisi de lumbar ponksiyondur. Ancak kafa içi basıncı yüksek olan kişilerde bu işlem yapılmamaktadır. 

Beyin Cerrahinde Türkiye’nin en seçkin kadrosu
HAKKIMIZDA